0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Haberler Türkiye Çevre Eğitim Vakfı 30. Yıldönümü Kutlama ve Çevre Ödül Töreni

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) 30. Yıldönümü Kutlama ve Çevre Ödül Töreni, 9 Mart 2024 günü Ankara HiltonSA ev sahipliğinde düzenlendi.

               

Toplumda çevre farkındalığı yaratmak üzere 30 yıldır çalışmalarını yürüten Vakfımızca, süreçte birlikte çalıştığımız kurum ve kişiler ile Vakfımız çalışmalarına en fazla yer veren Anadolu Ajansı, TRT Haber, Kanal B, TRT Radyo 1 ve Çevre TV ile Mavi Bayrak Programı kapsamında En İyi Çevre Eğitim Etkinliklerini düzenleyenlere teşekkür plaketleri verildi.

              

Vakfın çalışmalarını anlatan video gösterimiyle başlayan törenin açılış konuşmasını TÜRÇEV Yönetim Kurulu Başkanı ve eski Turizm Bakanı Doç. Dr. Abdulkadir Ateş gerçekleştirdi.
Ateş, çevre konularındaki farkındalığın ve bilincin artırılması konusunda en büyük gücün eğitim olduğunu belirterek, "Eğitime çok önem vereceğiz. Bu konuda hocalarımıza, medyamıza çok büyük önem düştüğüne inanıyoruz. Eğitim, eğitim yine eğitim diyoruz." ifadelerini kullandı.

              

TÜRÇEV 1993 yılından bu yana başta Mavi Bayrak (Blue Flag) olmak üzere sürdürülebilir kalkınma için eğitim amacına yönelik olarak uluslararası Eko-Okullar, Okullarda Orman ve Çevrenin Genç Sözcüleri ile sürdürülebilir turizme katkı sunan uluslararası Yeşil Anahtar programlarını yürütmektedir. Vakıf ayrıca çeşitli ulusal ve uluslararası fonlu projeler ile toplumda çevre farkındalığı yaratma çalışmaları sürdürmektedir.

            


Söz konusu uluslararası çalışmalarını merkezi Danimarka-Kopenhag’da bulunan Foundation for Environmental Education-FEE’nin (www.fee.global) 1993 yılından bu yana tam üye statüsü ile yürütmekte olup, bu programlarını yürütmekten sorumlu Türkiye’deki tek yetkili sivil toplum kuruluşu konumundadır. FEE, bugün 81 üye ülkesi ile dünyanın en büyük çevre eğitim kuruluşu olarak UNESCO ve UNEP ile Avrupa Birliği kuruluşları tarafından örnek gösterilen bir konumdadır ve üye ülkelerin çoğunluğunu Avrupa ülkeleri oluşturmaktadır. 


Kurumsal web sayfalarımız:
www.turcev.org.tr www.mavibayrak.org.tr www.ekookullar.org.tr
www.okullardaorman.org.tr www.cevreningencsozculeri.org.tr
Sosyal medya hesaplarımız:
@turkiyecevreegitimvakfi @mavibayrakturkiye @ekookullarturkiye @okullardaorman @yre.turkiye @plajinasahipcikprojesi