0 312 222 12 90 (Pbx) 0 312 222 12 99 0 312 222 11 42 ankara@turcev.org.tr

Haberler YEŞİL ANAHTAR'DA TÜRÇEV ETSTUR İŞBİRLİĞİ

TURÇEV Yönetimi Etstur ile uluslararası bir marka olan Yeşil Anahtar konusunda bir anlaşma yapmıştır.
 
Etstur’un web sitesinde yer alan Yeşil Anahtarlı tesisler için bir tema sayfası oluşturulmuş olup, ödüllü tesisler bu sayfada listelenmektedir. Bu sayede ziyaretçiler Yeşil Anahtar Ödülü’ne sahip otellere kolaylıkla ulaşabileceklerdir. Buna ek olarak Yeşil Anahtarlı bir tesisin sayfasına girildiğinde Yeşil Anahtar Programı ile ilgili detaylı bilgi edinilebilmektedir.
 
Bu web sayfasında, otellerin çevre dostu bir eko-etiket olan Yeşil Anahtar Ödülü’ne sahip oldukları bilgisine yer verilmesi, çevrenin korunması ve otellerin çevreye duyarlılığını vurgulayarak ziyaretçilerin tercihine etkide bulunması açısından önemli rol oynamaktadır.
 
Yeşil Anahtar çevrenin korunması yönündeki girişimleri ödüllendirerek destekleyen, iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir eko-etikettir. Yeşil Anahtar Programı ilk olarak 1994 yılında Danimarka’da ulusal düzeyde uygulanmaya başlanmıştır. 2002 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı(Foundation For Environmental Education-FEE)’nın beşinci programı olarak FEE koordinasyonunda başlamıştır.
 
Ülkemizde ise Yeşil Anahtar Programı 2011 yılından bu yana Türkiye Çevre Eğitim Vakfı(TÜRÇEV) tarafından yürütülmektedir. 2016 yılı itibari ile ülkemizde 72 tesiste Yeşil Anahtar Ödülü bulunmaktadır. Uluslararası alanda ise 52 ülkede uygulanmakta olan bu program kapsamında toplam 2370 Yeşil Anahtar Ödüllü Tesis bulunmaktadır. Türkiye 52 ülke arasında 7. sırada yer almaktadır.
 
Türkiye’nin önde gelen seyahat ve turizm kuruluşu olan Etstur, yurt içinde binlerce otelin satış ve pazarlamasını gerçekleştirmektedir. Türkiye’de 60, yurt dışında ise yaklaşık 40 destinasyonu kapsayan yüzlerce tur paketi üreten marka, çatısı altında birçok markaya da ev sahipliği yapmaktadır.